Ylä-Savon Golfseuran Ahmon golfkentän range pyritään avaamaan vappuna.

Rangen alaosa on vielä sen verran märkä, ettei rangea voi vielä avata. Myös yöpakkaset viivästyttävät rangen avaamista, sillä rangeautomaatti tarvitsee pallojen pesemiseen vettä, eikä yöpakkasten aikaan vettä voi vielä koneeseen kytkeä jäätymisvaaran vuoksi.

Tilannetta ja sääennusteita seurataan jatkuvasti. Mikäli yöpakkaset väistyvät ja rangen alaosa kuivuu, range voidaan mahdollisesti avata jopa ennen vappua.

Myös kenttä pyritään avaamaan mahdollisimman pian. Kenttähenkilökunnalle pitää ennen kentän avaamista antaa aikaa tehdä avaamiseen liittyvät kenttätyöt valmiiksi. Yöpakkaset viivästyttävät lähipäivinä myös kentän avaamista.

Viheriöillä kasvu on lähtenyt jo vauhtiin ja näillä näkymin viheriöt ehtivät päästä hyvään kuntoon, kun kentälle ei mennä turhan aikaisin. Näin Ahmolla voidaan päästä suoraan hyväkuntoisille kesäviheriöille.

Categories: Uutiset